Media- jak powstawały?
Jako media określa się coś, co jest formalnie nazywane środkami masowego przekazu, czyli wyrazem społecznego komunikowania się. Wśród najważniejszych publikatorów,...
Jako media określa się coś, co jest formalnie nazywane środkami masowego przekazu, czyli wyrazem społecznego komunikowania się. Wśród najważniejszych publikatorów, bowiem i tak można mówić o mass mediach tu charakteryzowanych, warte wyszczególnienia są zwłaszcza Internet, jaki jestdrukarnia wielkoformatowa dzisiaj zdecydowanym numerem środków komunikacji medialnej, a także telewizja, radio oraz prasa. Można też wspomnieć o nieco szerszym zasięgu mediów i wówczas wlicza się w nie także plakat, film, książkę oraz kino. Jako środki masowego przekazu traktuje się także element kultury masowej.
Pierwsze wzmianki o mediach pojawiły się w pierwszym stuleciu przed naszą erą. Był to Acta Diurna, czyli dokument drukowany, który stanowił coś na wzór gazety, ale w bardzo prymitywnym wymiarze. Jako standardowa gazeta po raz pierwszy wydruk ukazał się w roku 700 na terenie Pekinu.
Pełną parą drukowanie gazet zaczęło być realizowane z kolei na przełomie szesnastego oraz siedemnastego stulecia. Warto także wspomnieć o tym, że to wtedy nastąpił rozkwit prasy na terenie całego kontynentu europejskiego. Z czasem, na język polski, zaczął być wydawany tytuł Nowinki z Konstantynopola. Natomiast, jeżeli mowa o polskiej gazecie to pierwszą z nich był Merkuryusz Polski Ordynaryjny. Był to wydruk pojawiający się między styczniem oraz majem w roku 1661, z kolei w samym Krakowie udało się wyprodukować ponad czterdzieści jego wydań. Z okresu od maja doopieka prawna firm Wrocław lipca natomiast drukarnię przeniesiono do Warszawy. Przez trzy stulecia kolejne zaś nie było tego tytułu wcale na rynku prasowym, a po trzystu latach został wznowiony przez redaktora warszawskiego Władysława Zambrzyckiego i zaczął ponownie działać pod tym samym tytułem.
Wpis zawdzięczamy: aparat tlenowy