abcde
Wednesday, February 1, 2023
Telewizja Sandomierz – rzetelne dziennikarstwo


Odbiór cyfrowy w telewizorach z kineskopem

Klasyczny odbiornik telewizyjny z kineskopem, który obecny jest w większości polskich domów z dużym uwzględnieniem tych zamieszkiwanych przez osoby w...

By Kuba Gojnicz , in Technologia , at 14 lipca 2021

Klasyczny odbiornik telewizyjny z kineskopem, który obecny jest w większości polskich domów z dużym uwzględnieniem tych zamieszkiwanych przez osoby w podeszłym wieku, nie pozwala na odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Niestety dotyczy to również większości płaskich telewizorów plazmowych i LCD, które zakupione zostały więcej niż trzy lata temu. Aby móc odebrać sygnał w przypadku naszego starego telewizora, który mimo wysłużenia się przez kilkanaście lat jest jeszcze w stanie odtwarzać dźwięk i obraz, musimy zakupić odpowiedni odbiornik, nazywany inaczej tunerem lub dekoderem DVB-T.

Nierzadko tego typu urządzenia nazywa się również odbiornikiem STB, co z angielskiego brzmi set top box. Tego typu urządzenie ma możliwość obsługiwania MPEG-4, wobec czego może umożliwić odbieranie sygnału cyfrowego na naszym telewizorze. Zazwyczaj połączenie dekodera z telewizorem można nawiązać poprzez kabel z wtykiem euro złącza SCART. To złącze jest dostępne w każdym, nawet najstarszym telewizorze, a kabel tego typu kosztuje około dziesięciu złotych, więc nie jest dużym wydatkiem dla użytkownika. Po podłączeniu wystarczy tylko automatycznie wyszukać kanały i cieszyć się możliwością dalszego odbierania telewizji bez przeszkód.
Artykuł dzięki: