abcde
Wednesday, February 1, 2023
Telewizja Sandomierz – rzetelne dziennikarstwo


Proporcja obrazu w telewizorze

Programy telewizyjne i filmowe zapisywane są w różnych proporcjach obrazu. Najbardziej popularny jest standard 4:3 o stosunku boków 1,33:1, a...

By Kuba Gojnicz , in Technologia , at 8 lipca 2021

Programy telewizyjne i filmowe zapisywane są w różnych proporcjach obrazu. Najbardziej popularny jest standard 4:3 o stosunku boków 1,33:1, a także standard 16:9 o stosunku boków 1,78:1 wykorzystywany również w telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV.

W standardzie 4:3 pozostają głównie materiały archiwalne, filmy . Obecnie programy telewizyjne produkuje się prawie wyłącznie w formacie 16:9. Obrazy 16:9 emitowane w sieci nadajników analogowych naziemnych zamieniane są na format letterbox (charakterystyczne są tutaj widoczne czarne pasy na górze i dole ekranu), natomiast programy z nadajników satelitarnych mogą być również emitowane w pełnym formacie 16:9 anamorficznym co oznacza, że obraz jest nieco rozciągnięty w pionie. W przypadku niektórych tradycyjnych odbiorników analogowych jest możliwość zmiany geometrii dla sygnałów 16:9 anamorficznych (można to uzyskać poprzez przycisk na pilocie oznaczony często kratką). Niestety tam gdzie nie ma takiej możliwości, zmiana musi być dokonana w urządzeniach dołączanych do odbiornika takich jakprawnik Wrocław odbiorniki satelitarne, tunery cyfrowej telewizji naziemnej, urządzenia telewizji kablowych. W telewizorach cyfrowych LCD oraz tych plazmowych możliwości korekcji rozmiarów obrazów są dużo większe.
Artykuł dzięki: Ba1032